Siverek Temsilciliğimizden “İslam’da Mücadele Ruhu” Semineri

0

Davet ve Kardeşlik Vakfı Temsilciliği Siverek-Der tarafından “İslam’da Mücadele Ruhu” konulu seminer gerçekleştirildi. Seminere Davet ve Kardeşlik Vakfı Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda Siracü’l Aksa Derneği Başkanı Araştırmacı-Yazar Abdullah Aydın Tevlioğlu hocamız katıldı.

Siverek-Der seminer salonunda gerçekleşen seminerimiz Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Konuşmasına “Ey Peygamber! Kâfirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran. Onların varacağı yer cehennemdir. Ne kötü varılacak yerdir orası!” ayetiyle başlayan hocamız, İslami mücadele gayret etme, azim gösterme, tembel/uyuşuk olmama ve kişinin gücü neye yetiyorsa onu yapmasıdır.” Şeklinde tarif etti. Hasan El-Benna’nın “Fedakârlık müsait olabildiğinde gelebilmek değildir, fedakârlık müsait olmadığı zaman gelebilmektir.” Sözüyle devam eden hocamız, “bunu anladığımız zaman ancak sorumluluğumuzun bilincinde oluruz.” dedi.

Seminerinde hocamızın özetle verdiği mesajlar:

-Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde “Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüğünden sorumlusunuz.” Buyurmaktadır. Müslüman ateşin başında nöbet tutup insanların oraya girmesini engelleyen kişidir.

-Kur’an-ı Kerim’in Tevbe süresi 111.ayetinde şöyle buyrulmaktadır: “ Şüphesiz Allah, Mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah, bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak vadetmiştir. Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren? O hâlde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır.” Allah (c.c) bize canı, malı, zamanı verdi ve eğer biz de bunları onun yolunda harcarsak mücadele edenlerden olup cennete girmiş olacağız.

-İslam için mücadele etmenin timsali olan Seyyid Kutup asılırken, Mısır firavunu Abdunnasır onu affetmek için kendisine bir mektup göndererek imzalamasını ister. Ancak Seyyid Kutup Şehadet parmağımla o imzayı atacak kadar alçalmadım der. Ertesi gün Seyyid Kutup asmak üzereyken, cellat ona şehadet getir der; Seyyid Kutup zaten ben bunun için idam ediliyorum.” Cevabını verir. Evet, işte İslam için mücadele etmek budur, canı pahasına yoldan dönmemektir. O kahramanlar, o cengâverler, o mücahitler için darağaçları birer beşiktir.

Yahudiler Filistin’de bir Müslümana ait küçücük bir evi çok yüksek bir fiyatla satın almak isterler ve o Müslümanla anlaşırlar, ancak Müslüman parayı almadan önce ortaklarının olduğunu söyler onları da ikna ederseniz evi size satarım der. Yahudiler senin ortakların kimdir der? O da bir buçuk İslam âlemidir der. İşte mücadele ruhu budur diyerek konuşmasına son verdi.

Seminerimiz Hacı Hatipoğlu hocamızın okuduğu dua ile son buldu.

Bir Yorum Yap