İlim Ahlak Hareket

Mısır’da Kanlı Yıl Dönümü

0

Mısır’da Kanlı Yıl Dönümü

Mısır’da devrimin dördüncü yıl dönümünde polisin müdahalesi ve çıkan çatışmalarda en az 20 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin sayısının en yüksek olduğu bölge, panzerlerden gösterilerin üzerine ateş açılan Matariye bölgesi oldu. Başkent Kahire’ye bağlı bölgede sekiz kişi hayatını kaybetti. İskenderiye, Kahire ve Bahira kentlerindeki diğer bazı noktalarda gerçekleşen darbe karşıtı gösterilerde ise en az yedi kişi daha yaşamını yitirdi.

Tahrir Meydanı’na çıkan yollara güvenlik kontrol noktaları ve panzerler yerleştirildi. Ara sokaklarda da göstericilerin toplanma ihtimaline karşı yüzü maskeli özel birliğe bağlı çeteler geziyor.

Bu arada Mahkeme, Mübarek hakkında son olarak 2011’deki ayaklanmalarda ‘protestocuları öldürmek’ suçlamasıyla açılan davada yetkisizlik kararı vermişti. Mahkeme bu suçlamadan dolayı Mübarek’e dava açılamayacağına kanaat getirdi. Ayrıca yolsuzluk davasında tutuksuz yargılanmalarına karar verdiği devrik lider Hüsnü Mübarek’in oğulları Alâ ve Cemal Mübarek tam da devrimin 4. yıl dönümüne denk gelen 25 Ocak günü Kahire’deki Tora Hapishanesi’nden tahliye edildi.

Mısır’da İhvan mensubu 901 kişinin mal varlığına en konuldu.

Mısır’da, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) mensup 901 yönetici ve üyenin, bin 96 hayır kuruluşunun, 82 okulun, 28 hastanenin, 532 şirketin mal varlığına el koyulduğu açıklandı.

Teşkilat’ın siyasi kanadı olarak bilinen Hürriyet ve Adalet Partisi’nin 522 şubesine, Teşkilat’ın aralarında genel merkezi bulunmak üzere 54 merkezine, 360 araca, Teşkilat üyelerine mensup yaklaşık 1,4 kilometre karelik araziye de el koyulduğunu söyledi.

Kahire Mahkemesi, 23 Eylül 2013’te, “İhvan’ın ve bağlı tüm oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması, teşkilatın kapatılması ile taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulması” kararı vermişti.

İhvan’ın eski Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed El-Malat tarafından kurulan İslami Tıp Cemiyeti, önceleri Kahire’deki Seyyide Zeyneb semtinde küçük bir poliklinik olarak hizmet vermeye başlamış daha sonra ülke genelinde 28 şubeye sahip büyük bir yardım kuruluşuna dönüşmüştü. İhvan tarafından yönetilen cemiyet, ülkenin sağlık alanındaki en büyük yardım kuruluşu olarak biliniyor.

Bir Yorum Yap